Klubnyheder

W1siziisijiwmtkvmtavmtcvmtg3dm12ymjwef9ps0jbtk5fui5wbmcixv0?sha=1655366eac7cfd93

SBBC nomineret til Årets Idrætsforening

10. oktober 2019, 13.17


De nominerede til ny stor prisfest i Svendborg er nu fundet!

Ved PRISFESTEN 2019 hyldes Kultur, idræts- og spejderlivet i hele Svendborg Kommune Mød op i Rundbuehallen på Frederiksø den 2/11 kl. 18.30-22.00. Det er gratis at deltage! - Tilmelding er ikke nødvendig.

Borgere og foreninger i Svendborg Kommune har gennem en længere periode kunne indstille deres kandidater til årets priser, og nu er de nominerede til samtlige ni priser endelig fundet! 

Priserne uddeles ved en ny stor prisfest: ”PRISFESTEN 2019”, som kulturen, idrætten, spejderne og Svendborg Kommune, er gået sammen om at arrangere. De nominerede er udvalgt af en fagjury og en beslutningsjury, bestående af repræsentanter fra Kulturelt Samråd, Sport og Idræt i Svendborg (SIS), BUS- spejdernes samråd, og to politiske repræsentanter fra Kultur- og Fritidsudvalget i Svendborg Kommune.

Se alle priser og de nominerede nedenfor.

Der er lagt ’i ovnen’ til et brag af en fest, når Rundbuehallen på Frederiksø slår dørene op for PRISFESTEN 2019, hvor de mennesker som hver dag gør én ekstraordinær forskel i Svendborgs kultur- og foreningsliv hyldes. 

Alle borgere og foreninger i Svendborg Kommune er inviteret – Tag familien og hele forening med!  Aftenen vil byde på en stor hyldest til forenings- og kulturlivet, prisuddeling, spektakulær underholdning, og musik i absolut topklasse, når PATINA (vindere af DR’s Karrierekanonen 2019 i), SVEND BAND fra Svendborg Musikskole, ÅRETS STORE MUSIKALSKE OVERRASKELSE (offentliggøres senere), PEDER MOST GARDEN, AKROBATERNE FRA MOTUS og MANGE FLERE indtager scenen i de gamle værftshaller.

De nominerede til årets ni priser ER…  

Årets Idrætsforening: 

Svendborg Svømmeklub, Svendborg Basketball Club, Svendborg Admirals 

 

Årets Idrætsleder: 

Tanja Christiansen (Svømmeklubben Søløven), Thomas Skovgaard Pedersen (Skårup IF), Tanja Venø Andersen (Svendborg Gymnastikforening)

 

Årets Idrætstalent: 

Anne Mouritsen og Amanda Petersen (Svendborg Badmintonklub), Cecilie Kølle (Bokseklubben Rollo), Annika Daugaard Henriksen (Svendborg Orienteringsklub) 

 

Årets Kulturfællesskab: 

Rytmisk musikforening Giant Steps, Baggårdteatret, Ungt Kunstværksted ved Katrine Heide

 

Årets Kulturpris:

Sydfyns Kulturforening (Kyndelmisseparaden), Arrangørgruppen bag Svendborg Jazzfestival, Asbjørn Rune Bourgeat fra Svendborg Graphic. 

 

Årets Kulturtalent: 

Mads Skov Hansen (musiker), Anna van Deurs (kortfilmsinstruktør), Frederik Zinn (graffitikunstner)

 

Årets Knokler – BUS:  Lene og Simon Krogh-Nielsen (DDS Pioneer spejderne, Vejstrup Ådal), Bagmandsgruppen (KFUM-spejderne, Svendborg Gruppe), Lederne i Christiansmindespejdernes junior/trop

 

Årets Leder – BUS: 

Mads Friis Jørgensen (DDS, Incaspejderne, Gudme), Niels Erik Thing (KFUM Åkildegruppen, Vester Skerninge), Flemming Laustsen (FDF Svendborg)

 

Årets bedste tværgående samarbejde: 

SPULT (Svendborg Sports-og Kulturfestival), Skårup Kultur- og Idrætscenter, Sydfyns Kulturforening (Kyndelmisseparaden)

 

PRISFESTEN 2019 er støttet af: 

Fonden for Fynske Bank, SEAF Almennyttige Fond, Sport, Idræt i Svendborg (SIS), Fyns Amts Avis og Svendborg Kommune.
Læs mere om de nominerede.pdf